Kde zakoupit nejlevnější LED žárovky
LED žárovky jsou dnes naprosto běžným obchodním artiklem a jejich cena se snížila na takovou úroveň, že se nevyplatí nadále provozovat již nepodporované žárovky s wolframovým vláknem. Jejich výhody jsou nesporné a většina lidí se již s nimi seznámila. Vyrábí se v mnoha barevných i tvarových variantách, v podobě reflektorů mohou nahradit i výkonné zdroje ve formě výbojek, nasazují se v domácnostech i na pracovištích. Neobsahují rtuť a lze je snadno recyklovat. Životnost přesahuje většinou pět až osm let a mají pochopitelně i velmi nízkou spotřebu elektřiny.
Pohled do historie
První experimentální výrobky LED diod byly vyrobeny na počátku šedesátých let, období testování průchodu elektrického proudu polovodiči probíhalo zhruba čtyři roky a v roce 1966 se poprvé začaly využívat v praxi. Bylo to v tištěných spojích a v osobních kalkulačkách. O deset let později se k původním červeným diodám připojily i zelené, žluté a oranžové a teprve od roku 1988 se začaly prodávat na trhu v zemích západní Evropy a v zámoří už jako výrobky ve formě žárovek, semaforů, signalizačních prvků. Naší zemi zasáhla tato vlna až o několik let později, a to už jsme se mohli seznámit s prvními panely a dokonce i výkonnými reflektory. Jejich cena však byla příliš vysoká a museli jsme si počkat ještě dvě desítky let, než byly tyto výrobky ekonomicky rentabilní.
Zajímavé to bylo s vynálezem modré diody. Modrá barva totiž chyběla ve světelném spektru k tomu, aby mohlo vzniknout souvislé bílé světlo, tudíž abychom mohli do patic namontovat i ty nejlevnější LED žárovky a nahradit jimi stávající vláknové edisonky. Vynálezcem tohoto významného objevu byl Japonec Shuji Nakamura. Společnost, pro kterou pracoval, jej za tento počin odměnila směšnou částkou 200 US dolarů, přitom na jeho objevu vydělala několik miliard. Nakamura se ale neupsal mlčenlivostí a v roce 2001 na žalobě s firmou vysoudil „alespoň“ 8 milionů dolarů.